Fakty i mity - O Śnie

 

Istnieje wiele mitów na temat snu. Słyszymy je często, a nawet mogą wystąpić zbyt często. Czasami można je określić, jako " babskie opowieści ", które mogą być nawet niebezpieczne. National Sleep Foundation przygotowała listę wspólnych mitów na temat snu i fakty, które usuną je na dobre.

 

1. Chrapanie jest powszechnym problemem ludzi, ale nie jest szkodliwe.

 

Mimo, że chrapanie może być nieszkodliwe dla większości ludzi, może być objawem zaburzeń snu zagrażających życiu zwanym bezdech senny szczególnie, jeśli towarzyszy mu ciężka senność w ciągu dnia. Bezdech senny charakteryzuje się przerwami w oddychaniu, które zapobiegają przepływowi powietrza z śpiącej osoby do dróg oddechowych. Osoba z bezdechem sennym często budzi się w nocy z trudem łapiąc oddech. Przerwy w oddychaniu zmniejszają poziom tlenu we krwi, która może obciążać serce i układ sercowo-naczyniowy i zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Chrapanie na częsty lub regularny został bezpośrednio związany jest z nadciśnieniem. Otyłość może przyczyniać się do bezdechu we śnie. Bezdech senny może pojawiać się u mężczyzn jak i zarówno kobiety. Osoby takie powinien skonsultować się z lekarzem.

 

2. Można " oszukiwać ", ale na ilość snu wpływa.

 

Eksperci snu stwierdzili, że dorośli potrzebują od siedmiu do dziewięciu godzin snu każdej nocy dla optymalnej wydajności, bezpieczeństwa i higieny. Gdy nie mamy odpowiedniej ilości snu, możemy gromadzić dług snu, który z trudnością można" spłacić ", jeśli staje się zbyt duży. Niedobór odpowiedniej ilości snu jest związany z problemami zdrowotnymi, takimi jak: kwestie bezpieczeństwa w domu, otyłości i nadciśnienia tętniczego, negatywnego nastroju także spada wydajność w pracy i możliwość niebezpieczeństwa na drodze.

 

3. Podkręcenie radia, otwarcie okna lub włączenie klimatyzacji są skutecznymi sposobami, aby nie zasnąć podczas jazdy.

 

Ta "Pomoc" jest nieskuteczna i może być niebezpieczna dla osób, które kierują autem, podczas gdy jest senna. Jeśli czujesz się zmęczony podczas jazdy, najlepiej zjechać z drogi w bezpieczne miejsca odpoczynku i zdrzemnąć się na 15-45 minut. Kofeina napoje mogą przezwyciężyć senność w krótkim okresie czasu. Najlepiej stosowana profilaktyka dla kierowcy to, kiedy ma zamiar wsiąść za kierownicę to dobry sen w nocy przed wyjazdem.

 

4. Nastolatki, które zasypiają w klasie mają złe nawyki i są leniwi.

 

Zdaniem ekspertów snu, nastolatki potrzebują co najmniej 8,5 - 9,25 godzin snu każdej nocy w porównaniu do średniej z siedmiu do dziewięciu godzin każdej nocy dla większości dorosłych. Ich wewnętrzne zegary biologiczne potrzebują więcej snu rano. Jednak w wielu szkołach uczniowie zaczynają zajęcia wcześnie rano, kiedy ciało nastolatka chce jeszcze spać. W rezultacie, wielu nastolatków przychodzi do szkoły senni. 

 

5. Bezsenność charakteryzuje się trudnością w zaśnięciu.

 

Trudność z zaśnięciem jest jednym z czterech objawów ogólnie związanych z bezsennością. Bezsenność może być objawem zaburzenia snu, lub innych problemów medycznych natury psychologicznej, psychiatrycznej, ale na całe szczęście można je leczyć. Według National Sleep Foundation z 2002 r z ankiety wynika, że 58 procent dorosłych w tym kraju odnotowano, że co najmniej jeden objaw bezsenności w ubiegłym roku. Gdy objaw bezsenności występuje więcej niż kilka razy w tygodniu, bądź w ciągu dnia, wtedy trzeba to omówić z lekarzem lub służbą zdrowia.

 

6. Senność w ciągu dnia zawsze oznacza to, że dana osoba nie wysypia się.

 

Nadmierna senność w ciągu dnia jest stanem, który oznacza brak zdrowia zwanego zaburzeniem snu, również taki stan jak narkolepsja czy bezdech senny. Problemy te często mogą być traktowane, jako objawy, które powinny być omówione z lekarzem. Senność w ciągu dnia może być niebezpieczna i wystawia te osoby na ryzyko podczas jazdy autem i może upośledzać zdolność umysłową, emocje i działania.

 

7. Problemy zdrowotne, takie jak: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i depresja są związane z ilością i jakością snu człowieka.

 

Badania wykazały związek pomiędzy ilością i jakością snu oraz wiele problemów zdrowotnych. Na przykład niedostateczna ilość snu wpływa na wydzielanie hormonu wzrostu, który połączony jest z otyłością. Zazwyczaj spada ciśnienie krwi podczas cyklu snu, jednak przerwy podczas snu mogą mieć negatywny wpływ na nadciśnienie i choroby sercowo-naczyniowe. Badania wykazały również, że niedostateczna ilość snu upośledza zdolność organizmu do wykorzystania insuliny, co może prowadzić do wystąpienia cukrzycy. Coraz więcej badań naukowych wykazują korelacji między złym i niedostateczną ilością snu, co prowadzi do różnych zachorowań.

 

8. Czym jesteś starszy, tym mniej godzin snu potrzebujesz.

 

Eksperci snu polecają szereg siedmiu do dziewięciu godzin snu dla przeciętnego dorosłego. Podczas snu zmienia się z wiekiem ilość snu. Starsi ludzie coraz częściej mogą budzić w nocy, ale niepowiedziane jest to, że mają nie wysypiać się, bo również odpowiednia ilość snu potrzebna jest dla dorosłego człowieka. Starsi ludzie nie mogą spać w nocy toteż drzemki w ciągu dnia są wskazane dla nich. 

 

9. Podczas snu mózg odpoczywa.

 

Ciało odpoczywa podczas snu, jednak mózgu pozostaje aktywny, ale jest " ładowany " i nadal kontroluje szereg funkcji naszego organizmu, w tym oddychanie. Kiedy śpimy, mamy zazwyczaj dryfować między dwoma stanami snu REM ( Rapid Eye Movement ) i NREM, w cyklach 90 -minutowych. Non - REM posiada cztery etapy z różnych funkcji:

 

Etap 1 - występuje na początku snu. Gałki oczne powoli się poruszają. Fale alpha zastępowane są wolniejszymi falami theta. Ludzie w tym stanie mają wrażenie, że jeszcze nie śpią. Często tym etapie pojawia się mimowolny skurcz mięśni, któremu zwykle towarzyszy uczucie spadania (tzw. Hypnic jerk).

 

Etap 2 - świadomość zostaje zniesiona[potrzebne źródło], ale osobę można łatwo obudzić. Gałki oczne pozostają nieruchome, a marzenia senne pojawiają się bardzo rzadko. EEG pokazuje wrzeciona i kompleksy K.

 

Etap 3 - przejście między etapem 2 i 4. Pojawiają się fale delta, wiązane z "głębokim" snem.

 

Etap 4 - sen wolnofalowy. Najgłębszy etap snu. Dominują fale delta. Marzenia senne pojawiają się najczęściej w całym śnie NREM, ale rzadziej niż w śnie REM. Treść marzeń jest niepowiązana ze sobą i mniej żywa niż w fazie REM. Oprócz tego na tym etapie najczęściej ujawniają się niektóre parasomnie, takie jak somnambulizm lub lęki nocne.

 

10. Jeśli budzisz się w środku nocy, to najlepiej jest leżeć w łóżku i liczyć owce, albo przewracać się, aż w końcu się znowu zaśnie.

 

Budzisz się w środku nocy i nie jesteś w stanie wrócić z powrotem do snu – jest to na pewno objaw bezsenności. Relaks wyobrażenia lub myśli mogą pomóc środki nasenne ponadto liczenia owiec, niektóre badania sugerują, że może to być bardziej rozpraszające niż relaksujące. Niezależnie od wykorzystanej techniki, większość ekspertów zgadza się z tym, że jeśli nie spadnie z powrotem w sen w ciągu 15-20 minut, należy wstać z łóżka i iść do innego pokoju i angażować się w relaksujące aktywności, takie jak słuchanie muzyki lub czytanie. Wrócić do łóżka, gdy senność powraca. Unikaj oglądania zegara.

 

 

 

 

Facebook

Youtube